Matematik Seferberliği başladı

featured
service

Milli Eğitim Bakanlığınca “her yerde matematik” anlayışıyla hazırlanan Matematik Seferberliği Tanıtım Töreni, Bakan Mahmut Özer’in katılımıyla düzenlendi. Matematik Seferberliği, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştırmak hem de öğrencilere bu dersi küçük yaştan itibaren sevdirmek amacıyla başlatıldı.

SEFERBERLİK DEĞİL ŞENLİK
Törende yaptığı konuşmada matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştireceklerini söyleyen Bakan Özer, salondaki coşkuyu işaret ederek bunun bir seferberlik değil şenlik olduğunu belirtti. Bakan Özer konuşmasında şunları söyledi:
“Öğretmen ve öğrenciler ile el ele yeni bir yola girmenin, gelecekle ilgili yeni bir adım atmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye, son 20 yılda eğitim alanında kalite odaklı büyük bir dönüşüme imza attı. Artık yeni dönemde odak noktamız eğitimde fırsat eşitliği.

MATEMATİK KİLİT TAŞ
Temel Eğitimde 10.000 Okul projesinden Bakanlığın uyguladığı diğer pek çok projeye hepsinin ana odağını eğitimde fırsat eşitliği oluşturuyor. Nasıl bu ülke eğitime erişimle ilgili diğer problemlerini çözmüşse eğitimde fırsat eşitliğine ilişkin sorunlarını da çözebilecek müktesebata sahip. Yıllardan beri kronik bir problem olan matematik öğretimini nasıl kolaylaştırabiliriz? Ben eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretimi olduğuna inanıyorum çünkü matematik hepimize lazım. Matematik sadece sayısal eğilimi olan öğrencilerimize değil sözel eğilimi olan öğrencilerimize de eşit ağırlığa eğilimi olan öğrencilerimize de lazım. Aslında bu paradigmayı değiştirmemiz gerekiyor. Matematik, her insan için, hayatı anlaması için, hayatı yorumlaması için ve hayatın içerisinde rasyonel bir şekilde yol yürüyebilmesi için gerekli olan bir enstrüman sağlıyor. İşte bizler gençlerimizi 21. yüzyılın dünyasına bu yeteneklerle yetiştirmek için matematik seferberliğini hep birlikte bugün başlatmış oluyoruz. İnşallah bu, adım adım 81 ile ve 922 ilçemize yaygınlaşarak çok güzel başarı hikâyeleri ortaya çıkacak.”

MATEMATİK YAZ OKULLARI AÇILACAK
BİLSEM’lerde yaz okulu açılmasına ilişkin bir açıklamada bulunduğunu hatırlatan Bakan Özer, “2020 yılında 183 olan BİLSEM sayısını 2022 yılında 355’e çıkardık. Artık yazın BİLSEM’lerde yaz okulu kapsamında iki ders okutacağız: Bilim ve sanat. 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar BİLSEM öğrencisi olup olmadığına bakmaksızın çocuklarımıza istedikleri illerde yaz okullarına katılabilme imkânı getirdik” dedi.

Bakan Özer programda yaz okullarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Matematik seferberliği ile ilgili yeni bir adım atıyoruz. Bu süreçlere sahada öğrencilerimizi çok daha fazla entegre edebilmek için 4’üncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında illerimizde, ilçelerimizde matematik yaz okulları açıyoruz. Bizim bir an bile beklemeye ve ertelemeye tahammülümüz yok. Karar verdiğimiz şeyleri hızlı bir şekilde yazın uygulayarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında çok daha güçlü bir şekilde eşitsizliklerini çok daha azaltmış bir şekilde yolumuzda yürümeye, yeni açılımlar yapmaya devam edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

www.anadolusonhaber.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin